Anasayfa Gündem Bakanlıktan 8 ilimize eğitim müjdesi

Bakanlıktan 8 ilimize eğitim müjdesi

Milli Eğitim Bakanlığının şehirlerin dışında kampüs olarak planladığı 8 ilde yapılacak liselerin proje yarışması tamamlandı. İşte eğitim kampüslerinin kurulacağı şehirler.
Bakanlıktan 8 ilimize eğitim müjdesi
22.12.2013

Adana, Kocaeli, AydınŞanlıurfaErzurumMuğlaİstanbul ve İzmir'de yapılacak yeni liselerin projeleri hazır.

Bu okullarda 10 bin Öğrenci eğitim görecek. Kampüslerde birkaç farklı program çerçevesinde eğitim veren farklı liseler, ortak altyapıyı kullanacak. Yemekhane, Yüzme Havuzu, konferans-çok amaçlı Salon, kütüphane, yurt, laboratuvar gibi alanlar paylaşılacak.

Milli Eğitim Bakanlığı, kamu-özel ortaklığıyla gerçekleştireceği liseler için eğitim kampüsü çalışmasının ilk proje etabını tamamladı. Bakanlığın 30 Kasım 2012 tarihinde açılan eğitim kampüsleri ön seçimli ulusal Mimari Projeyarışmasına ait 1. grubu oluşturan 8 il belirlendi. Kamu özel ortaklığı modeliyle hayata geçirilmesi planlanan kampüslerde personel esnekliği ile öğretmen ve diğer destek personelin eğitim öğretim tesisleri için de ekonomik olarak kullanımına imkân sağlanacak. Fizik-kimya-biyoloji, dil laboratuvarı, kapalı ve açık Spor Tesisleri (Yüzme Havuzu, tenis kortları, bilardo salonu, masa tenisi, futbol, voleybol, basketbol, hentbol, minder sporları, buz ve paten pisti vb.), rasat ve gözlem evi gibi eğitim öğretime destek sağlayan tesisler yer alacak.

Öğrencilerin sosyalleşmesine ve okulu benimsemesine imkân sağlayan mimari detaylar ile botanik parkı, suni şelale, Gölet gibi ‘yeşil okul' konsepti bulunacak. İçerisinde modern, Çağdaş ve Türk geleneğine uygun olarak tasarlanmış, odalar ve sosyal donatılarla bezenmiş, yurt ve Öğrenci pansiyonları yer alacak. Kojenerasyon-trijenerasyon sistemleri kendi enerjisini üretecek okullarda, sürdürülebilir Enerji Verimliliği için gri su sistemleri (yağmur ve kullanım suyunun geri kazanımı), Yeşil Çatı sistemleri, güneş enerjisinden sıcak su üretimi, ısı pompaları ile enerji üretimi yapılacak. İçerisinde sosyal yaşam alanlarının yer aldığı tesisler Alışveriş Merkezi, kongre ve kültür merkezi, kreş, yeşil çevre Yeşil Alanlar, havuzlar, Şehir mobilyaları, spor alanları, piknik alanları, botanik park ile kapalı Otopark sistemi bulunacak. Projeye 156 adet yarışmacı mimari ekip, dosya vererek başvuruda bulundu. Yapılan inceleme sonucunda başvuranların tamamının asgari yeterlik şartlarını sağladığı görüldü.


Kaynak:
Sosyal Ağlarda Paylaş

Bakanlıktan 8 ilimize eğitim müjdesi için Yourmlar | 0 Yorum

Yorum Yap
Ad Soyad*
E-posta*
Mesajınız