Anasayfa Gündem 3 Soruda Emlak Vergisi İadesi

3 Soruda Emlak Vergisi İadesi

Emlak vergisinden muaf olduğu halde ödeme yapan ev sahipleri, ödedikleri vergi tutarını geri alabiliyor. Peki, emlak vergisi iadesi nasıl alınır?
3 Soruda Emlak Vergisi İadesi
14.2.2018

2018 yılı emlak vergisi dönemi önümüzdeki Mart ayı itibari ile başlayacak. Vergi mükellefleri ilk taksit ödemelerini Mayıs ayının sonuna kadar 3 aylık bir süreçte yapabilecek. Vergiler belediyeye ödenecek. Vergi borcu online bir şekilde e-belediye sistemi üzerinden de ödenebilecek. İsteyenler vergi borcunun tamamını bu dönemde kapatabilecek.Emlak kulisi nde yer alan habere göre, mükelleflerin ödeyeceği vergiler, gayrimenkullerinin rayiç bedeli üzerinden emlak vergisi oranlarının hesaplanması ile tespit edilecek.Bazı malikler vergi ödemelerinden muaf olabilecek. Muafiyet koşullarını taşımasına rağmen ödemiş olunan vergi borçları da iade alınabilecek.1- Kimler emlak vergisinden muaf olabilecek?

1319 sayılı Kanun gereğince, 200 metrekareyi geçmemek kaydıyla tek meskene sahip, bir tek meskeni olup da intifa sahibi olanlar, emekliler, hiçbir geliri olmayanlar, ev hanımları, şehit yakınları, dul ve yetimler ile gaziler emlak vergisinden muaf olabiliyor. Muafiyet için ilçe belediyesine bir dilekçe ile müracaat edilebiliyor.2- Emlak vergisi nasıl geri alınabilecek?

Muafiyetten habersiz bir şekilde, boş yere ödenen emlak vergisi geriye dönük ödenen 5 yıl için iade alınabiliyor. Emlak vergisi iadesi için bir dilekçe ile belediyeye müracaat edilebiliyor. Emlak vergisi iadesi dilekçesi şu şekilde sıralanıyor:


Kaynak: yapicomtr
Sosyal Ağlarda Paylaş

3 Soruda Emlak Vergisi İadesi için Yourmlar | 0 Yorum

Yorum Yap
Ad Soyad*
E-posta*
Mesajınız